Basım ve Ambalaj Endüstrilerinde Işık Kabini ve Led Teknolojisi

BASIM VE AMBALAJ ENDÜSTRİLERİNDE IŞIK KABİNİ VE LED TEKNOLOJİSİ

Işık kabinleri, farklı aydınlatma koşulları altında rengi değerlendirmek için kontrollü bir ortam sağlar. Farklı ışık türlerinin renk algısını nasıl etkileyeceğini görsel olarak değerlendirmeye, provaların ve baskıların rengini değerlendirmeye yardımcı olurlar.

Ancak tüm ışık kabinleri aynı değildir.

Işık kabini üreticisinin, sizin ve tedarik zincirinizin en yüksek düzeyde renk doğruluğu ve tutarlılığına ulaşmasını sağlamak için kalibrasyon, belgelendirme, servis ve destek konusunda dünya çapında yeterlilik sunması gerekir.

Uygun nitelikler sahip bir ışık kabininin tedarik zinciriniz boyunca renk uyumunu sağlamanıza nasıl yardımcı olabileceği aşağıda açıklanmıştır.

  1. Yanlış Değerlendirmeleri Ortadan Kaldırın: Doğru ışık kabini doğal gün ışığının bir simülasyonunu sunar. Gün ışığı aydınlatması renk tayfı boyunca eşit olarak dengelendiğinden, doğru ışık kabinleri en sabit ve doğru renk değerlendirilmesini sağlar.
  2. Metamerizmden Kaçının: Metamerizm, renklerin bir ışık kaynağı altında eşleşirken diğerinde eşleşmediği bir olgudur. Işık kabinleri, metamerizm riskini ortadan kaldırmak için farklı koşullar altında görüntülemeye izin veren birden fazla ışık kaynağı sunar.
  3. Uluslararası Standartlara Uygun: Işık kabinleri, rengin görsel değerlendirmesi için ISO 3664:2009 gibi tüm önemli uluslararası standartlara uygun olmalıdır.
  4. Kullanıcı Dostu: Işık kabinleri servis ve lamba değişimilerinde kolay erişebilinecek şekilde tasarlanmış olmalıdır.
  5. Sertifikasyon ve Kalibrasyon: Işık kabini üreticisinin, ışık kabininizin orijinal spesifikasyonlarda çalışmaya devam etmesini sağlamak için çeşitli hizmetler sunması gerekir. Kapsamlı destek seçenekleri arasında onarım, kalibrasyon ve sertifika, garanti ve servis sözleşmeleri yer almalıdır.

RENK DEĞERLENDİRMESİ

D50 ve D65 ışık kaynakları altında yapılan kritik renk değerlendirmeleri, yüksek kaliteli, CIE ve ISO standartlarına uygun ışık veren armatürler altında yapılabilir. Spesifik olarak, spektral değerler, color rendering indeksi, kromatiklik koordinatları ve metamerizm indeksleri, her yerde güvenilir bir şekilde “rengi değerlendirmek” için çok düşük toleranslarla elde edilmeli ve sürdürülmelidir. Işık spektrumundaki küçük değişiklikler bile renk algısını ve dolayısıyla amaçlanan nihai ürün kalitesini büyük ölçüde etkiler.

Işık kabinlerinin, standart ışık D50 ve D65’in spektral dağılımını çok iyi simüle etmesi gerekir ve ISO 3664 ve ISO 3668’e göre görsel renk değerlendirmesine yönelik spesifikasyonları karşılanması gerekir. Bu, renk iş akışınızdaki değişkenliğin azalması anlamına gelir.

Ek olarak, gerekirse, gün ışığına daha benzer koşullar oluşturmak için mevcut ISO standardının gerektirdiği UV bileşenini kapatmak mümkündür. Bu, hem önceki ISO 3664:2000 hem de mevcut ISO 3664:2009 standartları ile uyumlu bir çözüme sahip olunacağı anlamına gelir.

Yanlızca UV ışık (UV-A) ile optik beyazlatıcılar, özel mürekkepler, güvenlik özellikleri, yapıştırıcılar veya diğer floresan malzemeler daha da iyi kontrol edilebilir.

ISO 3664:2009’a UYGUN STANDART RENK EŞLEŞTİRME

Geçerli ISO 3664:2009 standardı, matbaa ve baskılı ambalaj endüstrilerindeki işlerin görüntüleme koşullarını düzenler. Kullanıcılar fotoğrafçılar, reklam ajansları, klasik baskı öncesi işletmeleri ve matbaalardır. ISO standardı esas olarak görüntüleme koşulları, test yöntemleri ve ulaşılması gereken hem zorunlu hem de önerilen hedefler için gereksinimleri tanımlar.

IŞIK KALİTESİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ OLAN NEDİR?

Standart, D50 ışık kaynağının 300 nm ile 780 nm arasında 5 nm’lik aralıklarla spektral enerji dağılımını tanımlar. Bu standarda göre standartlaştırılmış bir ışık kabini tarafından yerine getirilmesi gereken diğer koşullar, maksimum 0,005° toleranslı kromatiklik koordinatları (x,y 10°), color rendering indeksi CRI (CIE 13.3) > 90 ve MIvis < 1,0 ve MIuv < 1,5 metamerizm indeksleridir. Metamerizm indeksi, görünür (vis) ve UV aralıklarında ilgili ışık kaynağı tarafından D50 ışık kaynağının spektral simülasyonunun kalitesini tanımlar.

Doğal gün ışığı, baskı kağıtlarında optik beyazlatıcı ajanları (OBA) harekete geçiren doğal bir UV bileşeni içerir. Sonuç olarak, OBA’ların renk üzerinde etkisi vardır. Bu etkiyi baskı sürecinde tahmin edilebilir kılmak ve standartlaştırılmış ışık ile doğal gün ışığı arasında daha iyi bir eşleşme elde etmek için, ISO 3664’ün 2009 versiyonu, çok daha sıkı toleranslarla (MIuv ≤ 1.5) 300–400 nm) UV aralığı için metamerizm indeksini tanımıştır. Bu değişiklik, standartlaştırılmış lambalardaki UV bileşeninin önemli ölçüde arttırılması gerektiği anlamına gelmektedir. Standartlaştırılmış ışık için yeni koşullar, OBA’ların kağıtlardaki etkisini görünür kılıyor ve böylece klasik renk yönetimi yöntemleri kullanılarak kontrol edilmelerine olanak tanıyor.

ISO 13655:2009 Ölçüm koşulu M1 ve yeni FOGRA51/52 baskı koşullarıyla birlikte, ofset baskı için ISO 12647-2:2013 ‘ün benimsenmesiyle tamamlanan, tüm baskı endüstrisinde standart bir kalite güvence süreci için bağımsız bir konsept ortaya çıktı. ISO 3664:2009’a göre kontrol edilen D50 aydınlatma koşulları, Proses Standart Ofset (PSO) için gereklidir.

 

AYDINLATMA İLE İLGİLİ GEREKLİLİKLER

Işığın spektral kalitesine ilişkin özelliklere ek olarak, rengi değerlendirilecek baskının aydınlatılması ve ortam koşulları konusunda da tanımlanmış özellikler vardır. Renklerin güvenilir bir şekilde karşılaştırılması, rengi kontrol edilen baskı tabakasının ortasında 2000 lux (± 500 lux, önerilen: ± 250 lux) olarak tanımlanan yüksek düzeyde bir aydınlatma gereklidir. Bu kapsamda 1 m²’ye kadar olan baskılı tabakaların kenarlarındaki aydınlatma, ortada ölçülen maksimum değerin %75’inin altına düşmemelidir (1 m² den büyük yüzeyler için %60’ın altına düşmemelidir).

RENK DEĞERLENDİRİLEN ORTAMININ ETKİSİ

Renk değerlendirilen ortamın rengi algıyı etkiler, bu nedenle ortamdaki nesne ve duvarların standart nötr-gri, (Munsell N7 gri) renkte olması gerekir. İster kabin ister oda duvarları olsun, renk değerlendirilen ortamda yansımanın maksimum %60 olarak ayarlanması gerekir.

 

LED IŞIK KAYNAĞI

Yakın zamana kadar, floresan tüpler, D50 gün ışığı spektrumuna en yakın olanlardı. Bununla birlikte, ekran provasının baskı ile karşılaştırıldığı durumda ışığın biraz kısılması (dimm) gerektiğinde, floresan lambalarda hafif kırmızıya doğru bir renk kayması olmaktadır. İçeriklerinde bulunan cıva, yaydıkları ışık spektrumunda keskin ani yükselmeler yaratır. Ek olarak, floresan tüplerin içindeki fosforun yaşlanması, zaman içinde renk koordinat kaymalarına neden olarak tutarsız renk değerlendirmelerine yol açabilir. Tüm floresan tüplerin ISO spesifikasyonu dahilinde kalması için yaklaşık 2500 çalışma saatinden sonra değiştirilmesi gerekir.

LED ışık kaynakları artık günlük hayatımızda da oldukça fazla kullanılıyor. Ancak ışık kabinlerinde kullanılacak LED ışık kaynaklarının homojen, kısa ve uzun vadede kararlı, yüksek performanslı, uygun maliyetli ve standartlara uygun olması gerekiyor. Genel aydınlatma için üretilen sıradan LED’ler ve LED tüpler, üretim kalitelerinin iyi olmaması nedeniyle, uzun vadede tek tip, sabit ışık sağlayamazlar. Bu nedenle standartlara uygun üretilmiş güvenilir üreticiler tarafından tedarik edilen yüksek kalitede LED’lerin kullanılması gereklidir.

Standartlara uygun üretilen LED ışık kaynakları, patentli çok aşamalı kalibrasyon işlemleri ile, en iyi ışık yayan diyotların ve LED sürücülerinin seçimi ve karmaşık kontrol süreçleri sayesinde, çok uzun süre kararlı, en yüksek kalitede ışık verebilirler. Bu nedenle LED ışık kaynakları doğru üreticiden tedarik edilmelidir.

LED teknolojisinin faydaları:

– ISO 3664:2009’a uygun, D50’nin mükemmele simülasyonu,

– Renk kayması olmadan dimm özellği ile ekran provası için ideal sonuçlar

– D50 (5000 K), D65 (6500 K) ve UV-A seçenekleri arasında geçiş yapılabilmesi

– Optik beyazlatıcı ajanların (OBA) tanımlanması için D50 ve D65’e eklenebilen UV ışık özelliği

– 45.000 saatlik kullanım ömrü (floresan lambanın yaklaşı 20 katı)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir