Yazılar

Doğru Renk Ölçümü İçin Ne Yapmalıyız?

Doğru Renk Ölçümü İçin Ne Yapmalıyız?

Doğru Renk Ölçümü İçin Ne Yapmalıyız?

Rengi ölçmek kadar doğru ölçmek de çok önemlidir. Renk ölçülürken spektrofotometrenin tercih edilmesi, rengi ölçülecek malzemenin özelliğine uygun geometride cihaz tercih etmek ve renk ölçecek kişinin bu konuda bilgili olması önemlidir. Aşağıda rengin doğru ölçülmesi ile ilgili temel bazı bilgiler verilmektedir.

Renk ölçümü nedir?

Rengi ölçmek, bir renk örneği tarafından yayılan, iletilen veya yansıtılan ışık miktarını yakalamak ve bunu spektral veri olarak ölçmek anlamına gelir. Renk ölçümü, insan gözünün ve renk algılamasının sınırlamaları nedeniyle görsel değerlendirmeden daha kesindir – herkes rengi farklı algılar. Kritik renk çalışmaları için renkleri tanımlamak, ölçmek, iletmek ve ayırt etmek için bir renk ölçüm cihazı gereklidir.

Renk ölçüm cihazı nedir?

İki tür renk ölçüm cihazı vardır: kolorimetreler ve spektrofotometreler. Kolorimetreler, rengi insan gözü gibi “görür”, kırmızı, yeşil ve mavi değerlerini ölçerek renk uzayındaki konumunu belirleyebilir. Bir spektrofotometre, tüm görünür spektrum boyunca rengi algılayarak ve ışığı çok dar renk bantlarında filtreleyerek daha doğru renk ölçümü sağlar. Bu renk bandları, cihazın optik sisteminden geçerek, analiz edilip rengin benzersiz yansıma eğrisi olarak kayıt edilirler. Bir densitometre trikromik renkleri (cyan, magenta, sarı ve siyah, dört renkli baskının CMYK’sı) okuyabilse de, renkten ziyade yoğunluğu ölçer ve bir renk ölçüm cihazı değildir.

Renk nasıl ölçülür?

Renk ölçüm cihazları, sıvılar, plastikler, kağıt, metal, matbaa ve dokulu kumaşlar dahil hemen hemen her malzemenin rengini ölçebilir. En popüler renk ölçüm geometrisi 0°/45° (sıfır, kırk beş olarak telaffuz edilir) veya 45°/0°’dır; bu geometri, insanların rengi görmesine en yakın şekilde ölçebilmek için parlaklığı hariç tutar. 0°/45° cihazlar çoğu düz, mat, pürüzsüz yüzeylerde rengi ölçebilir. Yaygın olarak kullanılan diğer bir geometri ise ölçümün bir parçası olarak parlaklığı da ölçüme dahil eden küresel geometridir. Mürekkep, pigment ve boya reçetelerini formüle etmek için idealdir. Sedef ve metalik gibi özel efektler kullanan endüstrilerde ise (oje veya arabalardaki bakış açınıza bağlı olarak renkleri değişiyormuş gibi görünen cilalar), rengin farklı açılardan nasıl göründüğünü ölçmek için çok açılı renk ölçüm cihazları kullanılır.

Rengi kim ölçer?

Renk ölçüm cihazları, elektronik, tüketim malları, tekstil ve giyim, gıda, fotoğrafçılık, boya, plastik ve hatta ilaç dahil olmak üzere birçok endüstride kullanılmaktadır. Marka sahipleri ve tasarımcılar, rengi belirtmek ve iletmek için renk ölçüm cihazlarını kullanırlar ve üreticiler bunları bir hedef rengi ölçmek ve doğru olduğundan emin olmak için ürettikleri renkle karşılaştırmak için kullanırlar. Üreticiler ayrıca gelen hammaddelerin rengini değerlendirmek, boyalar ve mürekkepler gibi renklendiricileri formüle etmek ve farklı yerlerde üretilen parçaların renklerinin montaj sırasında eşleşmesini sağlamak için bir renk ölçüm cihazından gelen spektral verileri kullanırlar.