Metal Ambalaj Üreticileri için Renk Ölçümü

Metal Ambalaj Üreticileri için Renk Ölçümü
Metal yüzeyler, markaların kimlik ve marka değerlerini aktarmaları için önemli bir araçtır.
Ancak iki parçadan oluşan metal ambalajın üretimi pahalıdır. İçecek kutuları gibi yansıtıcı yüzeylerde rengi değerlendirmek sadece zor olmakla kalmaz, aynı zamanda üretimin çok hızlı olması da baskıdaki rengin kontrolünü zorlaştırır.
Renk ölçümü, üretim tesisleri genelinde rengi tutarlı olarak üretmenin ve sürdürülebilirliği gerçekleştirmenin en hızlı, en doğru ve uygun maliyetli yoludur.
Metal Kutuların Renk Değerlendirmesinde Görsel Değerlendirme Neden Yeterli Değildir?
Rengi görebilmek için üç şeye ihtiyaç vardır: “gözlemci, ışık kaynağı ve nesne” üçü de değişkenlik gösterir.

1. İnsan Gözündeki farklılıklar: Genetik, renk hafızası, göz yorgunluğu, renk kusurları ve alınan ilaçların etkisi, renk farklılıklarını ayırt etme yeteneğimizi etkileyen değişkenlerden sadece birkaçıdır. Ayrıca, hepimiz renkleri biraz farklı görüyoruz, bu da farklı vardiyalardaki operatörler, yöneticiler ve tabii ki müşteriler arasında anlaşmazlığa yol açıyor. Görsel değerlendirmeye dayalı olarak renk farklılıklarını tutarlı bir şekilde iletmek ve ölçmek neredeyse imkansızdır.
Metal ambalaj gibi yansıtıcı yüzeyler söz konusu olduğunda, yansıtıcı yüzeylere ilişkin görsel değerlendirme oldukça değişkendir. Ambalaji belirli bir açıda tuttuğunuzda rengi kabul edilebilir görünebilir, ancak diğer yana çevirirdiğinizde veya güneşe çıktığınızda görünümü değişir. Her ne kadar sizin düşüncenize göre renk uygun olsa da marka sahibi bunu farklı görebilir ve raftaki tamamlayıcı ambalajla eşleşip eşleşmeyeceğini bilmenin bir yolu yoktur.
2. Işık Türündeki Değişiklikler: Gördüğümüz renkler, cismin üzerine düşen ışığın niteliğine ve miktarına bağlıdır. Her ışık kaynağının farklı bir enerji çıkışı vardır “bazıları daha sarı, bazıları daha mavi vb. görünür.” bu da rengin görünümünü etkiler. Bir içecek, bulunduğu ortamdan gelen ışığı yansıtabildiğinden, bu durum farklı renk sonuçlarının oluşmasına neden olur. Bir içecek kutusunun renk tutarlılığını sağlamak için iyi bir aydınlatma ortamında değerlendirmelisiniz.
3. Nesnenin Yansıma özelliği: Bir içecek kutusuna basılan mürekkep, ışığın hangi dalga boylarının emileceğini ve hangilerinin yansıtılacağını belirleyen özelliklere sahiptir. Kullanılan pigmentler, opaklık ve vernik, ışığın nasıl yansıtıldığını ve rengin farklı ışık kaynakları altında nasıl davranacağını etkiler.

Özetle, maliyet ve kalite kârınızı belirlediğinde, rengi değerlendirmek için görsel değerlendirme tek başına yeterli değildir.
Dijital Renk İş Akışı Bu Sorunları Nasıl Çözüyor?
Birden fazla üretim tesisinde doğru rengi sağlamanın tek güvenli yolu, dijital spesifikasyon ve dijital değerlendirmedir; yani, renk için dijital değerlerin fiziksel referanslarla birlikte kullanılmasıdır. Renk değerlendirmesinin vurgusunu fiziksel bir referanstan bilinen bir dijital değere dönüştürdüğünüzde, herkes orijinal tasarım amacına ulaşma ve diğer üretim tesisleriyle tutarlı kalma konusunda daha iyi bir iş çıkarabilir.
Dijital Renk Standartları
Üretimin global olarak tutarlı olması için erişilebilir, doğru ve ulaşılabilir renk hedefleri kullanmanız gerekir. PantoneLIVE renk kütüphaneleri içecek kutusu sektörü için iyi bir çözümdür. Bu kütüphaneler, Pantone Coated kütüphanesinin tamamı için Pantone onaylı renk hedeflerinden oluşur ve her rengin hem opak hem de şeffaf versiyonları mevcuttur. PantoneLIVE ile içecek kutusu üreticileri, hedef renklerin Pantone için onaylanmış endüstri standartları olduğundan ve bu renklerin eşleştirilmesinin fabrikalar ve farklı coğrafyalar arasında tutarlılık sağlayacağından emin olarak onaylı Pantone renklerini kullanabilir ve basabilir.
Dijital Renk Ölçümü
• Renk Ölçüm Cihazı: Spektral ölçümler yapmak, rengin çalışma boyunca tolerans dahilinde kalmasını sağlamak için üretim örneklerini yerinde kontrol etmenize yardımcı olacaktır.
• Kalite Kontrol Yazılımı: Standart ve kabul edilebilir dE toleransı için dijital spesifikasyonu girerek, renginizin hedefte olup olmadığını anında belirlemek için renk ölçüm cihazından gelen dijital verileri kullanabilirsiniz. Ayrıca trendleri takip edebilir ve renk uyumluluğunu marka sahiplerine raporlayabilirsiniz. Kalite kontrol yazılımını kullanmak aynı zamanda mürekkep tüketimi ve renk şiddeti gibi temel parametreleri izlemenize ve kontrol etmenize de olanak tanır.

İçecek kutusu üreticileri, fiziksel bir referanstan bilinen bir dijital değere geçerek, orijinal tasarımdaki amaçlanan rengi bütün üretim tesislerinde tutarlı bir şekilde elde edebilirler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir