Farnsworth Munsell 100 Hue Test

Munsell 100 Hue Test’in içeriği nedir? Nasıl Kullanılır?

Munsell göz kiti için öncelikli olarak bilmemiz gereken şey; bu testin bir körlük testi olmadığıdır. Munsell 100 Hue Test; içerisinde 4 farklı renk skalası bulunan, 84 adet küçük ve özel taşlardan oluşan bir test kitidir. Kitin içerisinde ayrıca uygulama sonrasında bunu raporlayabileceğiniz bir yazılım CD’si ile birlikte tedarik edilmektedir. Seramiklerin arasındaki renk geçişleri çok ince olmakla birlikte, taşların alt kısımlarında numaralandırmaları mevcuttur. Bu test kitini kullanabilmeniz için, içerisinde D65 gün ışığı bulunan bir ışık kabinine ihtiyacınız olacaktır. Bunun haricinde ışık odası olarak kullandığınız bir alan veya herhangi bir aydınlatma altında bu testi yapabilmeniz olanak dahilinde olmayacaktır.

Testin Uygulanma Şekli Nasıl Olmalıdır?
Biliyorsunuz ki günlük yaşamda retinal göz yorgunluğu yaygın bir durumdur. Yaşa bağlı olarak da göz refleksleri ve kaslarında gevşeme, ağrı, iş yaşantısında bir fiil bilgisayar ekranına bakma vb. gibi durumlara maruz kalınır. Bu tarz etmenleri de göz önüne alarak, testi yapacak olan kişinin test uygulamasından 1 gün öncesinde psikolojik ve fiziksel olarak dinlenmiş olarak testi uygulaması tavsiye edilir. Temin ettiğiniz kitin yazılım CD’sini bilgisayara takıp, tanımlaması yapılır. Burada testi uygulayacak kişiye dair kişisel bilgilerinin girileceği bir alan açılır.

Testi uygulayacak kişinin bilgileri girildikten sonra, test aşamasına geçilir. Işık kabinin altında kit içerisinde bulunan, 4 farklı renk skalasından oluşan  küçük seramik plakaların yaklaşık 15-20dk gibi bir süreç çerisinde diziliminin yapılması istenir. Akabinde test uygulaması bittikten sonra, ekranda kişi için açılan dizilim ekranında bulunan kısma, sıralaması yapılan taşların altında bulunan sayıların girilmesi gerekmektedir ve sonrasında test sonlandırılır. Test sonucunda yanlış dizilim yapılan kısımlar için hangi renkte yanlış yapıldığına dair bir ibare çıkar. Bunun sonucunda, testi uygulayan kişi için ‘score card’ dediğimiz bir puanlama raporu elde etmiş olursunuz. Munsell 100 Test daha öncesinde de belirttiğimiz gibi bir körlük testi olmamakla birlikte, tamamen renkler arasındaki geçiş farklılıklarını ne kadar ayırt edebiliyor, hangi renkleri daha iyi algılıyor veya hangi renklerde daha zayıf bir görünüzün olduğunu size rapor etmesi amacı ile oluşturulmuş bir üründür.

Munsell Test Kiti Nasıl Muhafaza Edilir?
Yazımızın detayında da belirttiğimiz gibi, kiti oluşturan 84 tane özel taş var ve bunların güneşe kesinlikle maruz bırakılmaması gerekmektedir. İlerleyen zamanlarda da ürünü verimli kullanabilmeniz açısından olası aşınmaları önlemek amacı ile, taşların bulunduğu bölgeye el ile temas edilmemesi ve kitin kendi çantasında, güneşli bir ortamdan uzak, standart bir oda sıcaklığında muhafaza edilmesi tavsiye edilmektedir.Bu yazımızda; Işık Kabini kullanımı ve Munsell Göz Testine yönelik gelen taleplerde, sıklıkla karşılaştığımız sorulara karşı bir nebze olsun ışık tutmaya çalıştık. Şunu unutmamalıyız ki; doğru tercihler doğru ürünü, doğru ürünler çalışanın verimini ve yapacağı işin kalitesini etkileyecek ve bu sayede günün sonunda ortaya çıkaracağınız ürünün kalitesine yansıyacaktır.