,

Spektrofotometre Nedir?

Spektrofotometreler, rengi yakalamak ve değerlendirmek için kullanılan renk ölçüm cihazlarıdır. Bir renk kontrol programının parçası olarak, marka sahipleri ve tasarımcılar tarafından renk belirtmek ve iletmek için kullanır. Aynı zamanda üreticiler de üretim boyunca renk doğruluğunu izlemek için kullanır.
Spektrofotometreler, sıvılar, plastikler, kağıt, metal ve kumaşlar gibi hemen hemen her şeyi ölçebilir ve rengin tasarımdan üretime kadar tutarlı kalmasını sağlar.
Spektrofotometre tarafından sağlanan spektral yansıma eğrisi, genellikle, rengin “parmak izi” olarak bilinir.

Spektrofotometre Çeşitleri
Üç temel tip spektrofotometre vardır. Seçiminiz uygulamaya, istenen işlevselliğe ve taşınabilirliğe bağlıdır. Spektrofotometreler, portatif cihazlardan büyük tezgah tezgahlarına kadar çeşitli boyutlarda gelir.

0º/45º (ya da 45º/0º)
En yaygın spektrofotometre olan bu cihaz, genellikle 45˚ olan numuneye sabit bir açıda yansıyan ışığı ölçer ve insan gözüne en yakın rengi oluşturabilmek için parlaklığı dışarıda tutabilir. Pürüzsüz veya mat yüzeylerde renkleri ölçmek için yaygın olarak kullanılırlar.

Küresel Spektrofotometreler
Küresel aletler, insan gözünün göreceği ile çok yakından eşleşen renk ölçümlerini hesaplamak için tüm açılardan yansıyan ışığı ölçebilir. Bunlar, tekstil, halı ve plastik gibi dokulu yüzeylerin yanı sıra metalik mürekkepler dahil olmak üzere parlak veya ayna benzeri yüzeylere, folyo üzerine baskı yapmak ve diğer çok parlak yüzeylere uygulanan renklerin ölçülmesi için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çok Açılı Spektrofotometreler
Bir numunenin rengini, sanki bir görüntüyü farklı açılarda görmek için bir örneği döndürdüğünüz gibi ileri geri hareket ettirilmiş gibi görür. Günümüzün çok açılı enstrümanları, özel kaplanmış pigmentler ve oje ve otomotiv kaplamaları gibi mika ve sedef gibi katkı maddeleri içeren özel efekt renkleri için kullanılmaktadır.

X-Rite Spektrofotomerelerin Faydaları
Spektrofotometreler doğru renk gerektiren her endüstride kullanılmaktadır. Karton ambalajdan, çamaşır sabunu, halı ve küçük plastik parçalara kadar, bu cihazlar, üretilen rengin ilk defa belirtilen rengi, her defasında atıkları azaltarak, zaman ve para tasarrufu sağladığından emin olmanıza yardımcı olur..

“X-Rite’ın büyüme ve müşteri beklentilerini aşmaya devam etme yeteneğimizde önemli bir ortak olduğunu düşünüyoruz. X-Rite ve Gretag MacBeth ürünleriyle geçmiş tecrübemiz mükemmeldi ve yeni Ci7800 bir istisna değil. Bu yeni nesil enstrümanın operasyonumuzun ayrılmaz bir parçası olması, renk kritik işlerimizi ileriye taşımaya devam etmemiz için hayati önem taşıyor. ”- Jim Walsh, Penn Color Teknik Direktörü

Spektrofotometre Kategorileri
Renk trendleri, bilim ve teknoloji alanında dünya lideri olarak, ilhamdan son teslimata kadar sürekli ve doğru renk kontrol eden bir dizi çözüm sunuyoruz. İster belirtmek, iletişim kurmak, formüle etmek ve renk ölçmek isteyip istemediğinizi her seferinde, ilk defa doğru zamanda yapmanıza yardımcı olacağız.

Taşınabilir Spektrofotometreler
Elinizde veya cebinizde sağlam, doğru ve rahat, X-Rite taşınabilirler operasyonunuzun herhangi bir yerinde rengi ölçer. Bir dizi yüzey geometrisi ve malzemeleri için çözümlere göz atın..

Masaüstü Spektrofotometreler
X-Rite masaüstü spektrofotometreler, en yüksek renk hassasiyeti ve kontrolünü gerektiren laboratuvar tabanlı işlemler için tercih edilmelidir.