X-Rite Ekran Kalibrasyonu

X-Rite Ekran Kalibrasyonu

X-Rite Ekran Kolorimetreleri
için ekrandaki renk yamalarını ölçen bir cihazdır Prob veya disk olarak da adlandırılan bir ekran kolorimetresi, ekran kalibrasyonu ve profil oluşturma . Bir kolorimetre tarafından yakalanan renk ölçümleri, söz konusu ekran için özel bir renk profili oluşturmak üzere bir yazılım programına uygulanır.

X-Rite’ın temel kolorimetre donanımını ve renk motoru yazılım teknolojisini kullanan endüstri lideri ekran kalibrasyon çözümleri, iş ortağımız Calibrite aracılığıyla edinilebilir. lütfen Calibrite web sitesini ziyaret edin. İş akışınız için en iyi çözümü bulmak üzere
Ekran Kolorimetresi Ne Zaman Kullanılır?

Gözlerimiz çok uyumludur ve birçok faktörden etkilenir. Kalibre edilmemiş bir monitörde çalışıyorsanız, ekranda gördüğünüz renklere güvenemezsiniz. Ekranda en iyi reprodüksiyon için doğru rengi işlemek üzere bir ICC profili oluşturmak üzere bir ekran kolorimetresine ihtiyacınız vardır. ICC profilleri, monitörden yazıcıya eşleştirme gibi farklı cihazlar arasında renk tutarlılığı elde etmek için kullanılır.

Renk kalibrasyonu araçlarının kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazılım provası ve monitör kalibrasyonu bloglarımıza göz atın .
Ekran Kolorimetresi Nasıl Çalışır?

Kolorimetre ekranın ortasına yerleştirilmiştir ve doğru parlaklık seviyesini belirlemek ve geniş bir renk yelpazesini ölçmek için kullanılır. Profil oluşturma yazılımı, ekranda 100’den fazla rengi yanıp söner ve kolorimetre, çeşitli renkleri ölçmek ve yakalamak için dahili bir ışık kaynağı kullanır. Işığın dalga boyları cihazdaki bir sensöre geri yansıdıkça çeşitli filtrelerden geçer: kırmızı, yeşil ve mavi. Filtreler, her renk için RGB değerlerini damıtır ve sensör, renk yansımasının yoğunluğunu yakalar. Bazı kolorimetreler, ortam ışığını bile ölçebilir ve ekrana düşen parlama ışığını ayarlayabilir.

Bu renk ölçümleri, ICC profillerini kullanan yazılım programlarında arka planda çalışmak üzere varsayılan olarak ayarlanan özel bir renk profili oluşturmak için profil oluşturma programına uygulanır. Profil, ekranın beyaz noktasını, parlaklığını ve renklerini ayarlayarak monitörün otomatik olarak doğru ekran rengini göstermesini sağlar.
Ekran Kolorimetresini Kimler Kullanır?

Üretici veya modelden bağımsız olarak tüm ekranlar zamanla değişebilir. Fotoğrafçılar, film yapımcıları, web tasarımcıları gibi yaratıcı içerik oluşturucuların yanı sıra oyuncular, dijital tabelacılar, yazıcılar ve tıp uzmanları da dahil olmak üzere ekranda düzenlemeler yapmak için renk doğruluğuna güvenen herkes, renk yönetimi için ekran kalibrasyon araçlarını kullanabilir.
Bir Kolorimetre Profili Ne Tür Görüntüler Olabilir?

Bir monitör kalibrasyon aracı, LED, Plazma, RG Fosfor, OLED ve HDR Geniş Gamut dahil olmak üzere çok çeşitli ekran teknolojilerinde çeşitli dizüstü bilgisayar, masaüstü, saha kaydedici ve dijital tabela ekranlarını kalibre edebilir ve profilini çıkarabilir. İşleme başlamadan önce ekranın ısınmasına izin vermek önemlidir ve renk açısından kritik işler için daha fazla olmak üzere ayda en az bir kez profil oluşturmanızı öneririz.
Kolorimetre ve Spektrofotometre arasındaki fark nedir?

blogumuzu okuyun . Kolorimetreler ve Spektrofotometreler Bu farklılıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için
Kolorimetre Size Uygun mu?

İşletmeniz için hangi renk ölçüm aracının en iyi olduğundan emin değilseniz, bizimle iletişime geçin ve Renk Uzmanlarımızdan biri seçmenize yardımcı olsun.
Bir Monitörden Daha Fazla Aygıtın Profilini Oluşturmanız mı Gerekiyor?

Tüm giriş ve çıkış cihazlarınızın aynı dili konuştuğundan emin olmak için i1Pro 3 serisi spektrofotometreleri için monitör, projektör, tarayıcı ve yazıcı kalibrasyonu göz önünde bulundurun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir