Doğru Renk Ölçümü İçin Ne Yapmalıyız?

Renk Ölçüm Cihazı Nasıl Kullanılır?

RENK ÖLÇÜM CİHAZI NASIL KULLANILIR ?

Renk Ölçümlerini Etkileyen Beş Tuzak
Başarılı bir kalite kontrol programı oluşturmak için iyi cihazlara, sağlam yazılıma ve eğitimli kullanıcılara ihtiyacınız vardır. Ancak her şey yerinde olsa bile, renk kalitesini analiz etmek için bir spektrofotometre kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı tuzaklar vardır.

En Önemli Beş Renk Ölçümü Tuzağı
1. Kötü Standartlar ve Numuneler
Fiziksel standartlar ve numuneler sonsuza kadar sağlıklı olarak kalmaz. Dikkatsiz kullanım ve kirlenme onları hızla yok edebilir.Kötü örneklerden kaçınmak için üç ipucu:

 • Fiziksel bir standart oluştururken, aynı partiden birden fazla numune toplayın ve numunelerin aynı renkte olduğunu doğrulayın. Böylece bir renk standardı zarar görürse, onu atabilir ve yedeğiyle değiştirebilirsiniz.
 • Her kullanıcının bütün görevleri her seferinde aynı şekilde yapmasını sağlamak için numune hazırlama prosedürlerinizi standartlaştırın, belgeleyin ve iş akışına dahil olan herkese iletin.
 • Numunelerinizi temiz tutun. Toz, yağ ve parmak izleri hatalı ölçümlere neden olabilir.
 • Standart renklerinizi serin ve karanlık bir yerde siyah plastik bir poşette (plastikleştirici içermeyen) veya asidik olmayan kağıt zarflarda saklayarak ömrünü uzatın.

2. Optik Beyazlatıcılar
Beyaz her zaman göründüğü gibi değildir. Bu etki, üreticilerin ürünlerini daha beyaz göstermek için eklediği floresan malzemeler olan optik beyazlatıcıların varlığından kaynaklanır.Burada iki beyaz gömleğimiz var. Kumaşlar gün ışığında aynı görünüyor, ancak UV aydınlatması altında bakıldığında beyazlar oldukça farklı. Bu, ürünleri farklı fabrikalardan parçalarla birleştiren üreticiler için gerçek bir sorun olabilir. Bu gömleklerin farklı tedarikçilerin kumaşlarıyla birlikte dikildiği oldukça açık.

Optik beyazlatıcıları kontrol etmek için üç ipucu:

 • Üretimden önce sorunu tanımlayabilmek için hammaddeleri birden fazla aydınlatma koşulunda incelemek üzere bir ışık kabini kullanın. Bitmiş ürünleri de incelemek için bir ışık kabini kullanın. Bir sorunu hemen yakalamak, sevkiyattan sonra fark edilmesinden daha az maliyetlidir.
 • UV ölçümlerini yapabilen bir spektrofotometre kullanın. Ci64 taşınabilir spektrofotometre, esnek ölçüm gözü ebadı ve optik parlatıcı maddeler içeren plastikler, tekstiller ve kağıtlar üzerinde doğru renk ölçümlerini yapabilmek için UV LED aydınlatma opsiyonunu
 • OBA’lar sadece tekstiller için bir sorun değildir. Ayrıca kağıt, ambalaj, plastik, boya ve kaplamalar ve sıvılarda da bulunabilirler.

3. Metamerizm
Burası bir beyzbol sahası. Saha görevlileri çimleri iki farklı renkte büyümeye nasıl zorlar? Açık ve koyu yeşil olmak üzere iki farklı çim tohumunu dikkatli bir şekilde mi ekiyorlar?

Bu durumda kelimenin tam anlamıyla, bir taraftaki çimenlerin daha koyu yeşil olduğu doğrudur. Çimenleri bir yönde yatmaya zorlarsanız, o taraf daha koyu tonda, diğer bir yöne yatmaya zorladığınızda ise daha açık tonda görürsünüz. Bu olaya gonio-görünüm veya geometrik metamerizm denir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, dokulu yüzeylerin ölçülmesi zordur. X-Rite’ın Ci7800 tezgah üstü küresel spektrofotometresi, tüm açılardan yansıyan ışığı ölçebilir ve insan gözünün göreceği ile yakından eşleşen renk ölçümlerini hesaplayabilir.

4. Yanlış Tip Spektrofotometre Kullanımı
Doğru renk ölçüm cihazını seçmek için numunelerinizin özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Ölçüm verilerinizi etkileyebilecek tüm değişkenleri listelemenin bir yolu yoktur, ancak burada dikkate alınması gereken birkaç örnek verilmiştir:

 • Numuneniz yarı saydam mı, yoksa opak mı?
 • Numuneniz ıslak (yaş) mı yoksa kuru mu? Islak nesneler genellikle daha koyu görünür ve bu da ölçümü bozabilir. Islak numuneler, ölçüm cihazının optiklerini kirleterek gelecekteki ölçümlerin hatalı olmasına neden olabilir.
 • Numunenizin sıcaklığı nedir? Birçok pigment termokromatiktir, yani numuneler ısındıkça renk değiştirir. Bir gömleği ütülediğinizde rengin nasıl değiştiğini düşünün. Bazen sıcak kuru bölüm, soğuyana ve biraz nem kazanana kadar daha az kromatik görünür.

5. İşletme Prosedürlerinin Eksikliği
Mümkün olduğu kadar çok değişken tanımladıktan sonra, bunların etrafında prosedürler oluşturun. Bu, ister sahada ister dışarıda olsun, renk programına dahil olan herkesin rengi kontrol etmesini sağlayacaktır.

 • Her olası senaryonun ayrıntılı bir listesini yapın.
 • Numuneleri ölçerken herkesin izlemesi gereken prosedürler oluşturun.
 • Renk üretiminde yer alan herkesle paylaşın.

Aksi takdirde verileriniz belirsiz olacak ve renk kontrolünüz zarar görecektir.

Xrite Renk Ölçüm Cihazı Nasıl Kullanılır videoda anlatılmıştır, daha fazla bilgi ve teknik destek için arayınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir