Metalize Baskı Altı Malzemelerinde Renk Kontrolü

METALİZE BASKI ALTI MALZEMELERİNDE RENK KONTROLÜ

Markette olduğunuzu düşünün ve yeni bir atıştırmalık seçmeye çalışıyorsunuz. Rafta bu kadar çok marka varken nasıl karar vereceksiniz? Çoğu tüketici gibi, muhtemelen en çekici ambalajlı olanı seçeceksiniz.

Renk ve ambalaj, marka başarısında önemli bir rol oynuyor ve metalize yüzeyler her zamankinden daha popüler. Tüketiciler, kaliteli göründükleri ve içinde bulundurduğu ürünü iyi korudukları için metalize ambalajları severler, ancak metalize baskı altı malzemeleri pahalıdır ve baskıda renk kontrolünü zorlaştırmaktadırlar.

Hammaddesi kağıt olan ürünler için üretimde iyi bir iş akışı oluşturduysanız ancak metalize baskı altı malzemeli işler de gelmeye başladıysa, yalnız değilsiniz. Yansıtıcı yüzeyler çok farklıdır ve bir çeşidi için işe yarayan çözüm, her zaman diğeri için işe yaramayabilir. Bugün, üretiminize metalize baskı altı malzemeleri dahil edebilmeniz için neyin işe yarayıp neyin yaramadığına bakacağız.

Matbaacıların metalize baskı altı malzemeleri ile uğraşırken yaptığı en yaygın üç hata.

1 – 0/45° geometrili spektrofotometreler kullanarak ölçüm yapmak

Geleneksel kağıt ve filmlerde rengi dijitalleştirmek için harika bir seçim olsalar da, baskıdan yansıyan ışığı sadece tek bir açıdan ölçebilirler. 0/45° geometrili spektrofotometreler ışığı, ışığın baskı altı malzemesine çarptığı yüzeye sadece 45 derecelik bir açıda algıladığı için, ışığı dağınık şekilde her yöne yansıtan bir yüzeyi ölçmekte zorlanırlar. Eğer ölçmeyi denerseniz, muhtemelen neredeyse siyah bir yüzey ölçmüşsünüz gibi sonuçlar elde edersiniz.

0/45° geometrili spektrofotometreler, aynalı (metalize) yüzeyleri doğru bir şekilde ölçemez.

Bu durum, baskıda kullanılan mürekkebin konsantrasyonu ile daha da karmaşık hale gelir. Yüzeye mürekkebi bastığınızda daha az miktarda ışık toplamaya başlarsınız. Mürekkebin şeffaflığı, ışığın ne kadar toplandığı konusunda önemli rol oynar. Aynı renk için iki farklı mürekkep formülasyonunuz varsa, bunlarla kağıt üzerinde benzer sonuçlar elde edebilirsiniz, ancak metalize bir baskı altı malzemesi üzerinde çok farklı sonuçlar alabilirsiniz.

2 – Önce beyaz bir zemin baskısı yapın, onun üzerine renkli mürekkebi basın.

Renk için tutarlı bir zemin sağlamak için beyaz mürekkebin homojen ve tutarlı bir şekilde basılması gerekir. Beyaz mürekkebi, üstüne renkli mürekkebi basmadan önce ölçmezseniz, beneklenme, küçük delikler ve homojen olmayan beyaz mürekkep baskısına neden olan diğer kusurlar tespit edilemeyebilir ve bu durum beyazın üzerine basılan renklerin tutarsız olmasıyla sonuçlanabilir. Aynı siparişin tekrar baskılarında ve aynı işin farklı yerlerde basıldığı durumlarda renk değişkenliğindeki kontrolü sağlamak için basılan beyaz mürekkebin opaklığının istikrarlı ve aynı olması gerekir.

3 – Görsel değerlendirme.

Yansıtıcı yüzeyler üzerinde görsel değerlendirme yapmak neredeyse imkansızdır. Ambalajı bir yöne doğru tutuğunuzda renk kabul edilebilir görünebilir, ancak diğer yöne çevirirseniz veya güneşe çıkarsanız renk değişir. Size göre onaylanabilir olsa da marka sahibi aynı şekilde düşünecek mi? Onaylanan renk ürünün mağaza rafındaki sunumunda kullanılacak tamamlayıcı ambalajla eşleşecek mi?

Metalik yüzeylerde rengi kontrol etmek için iş akışınızın çok fazla değişmesi gerekmez. Sadece farklı cihazlara ihtiyacınız olabilir.

Yansıtıcı yüzeylerde renk yönetimi için en iyi üç uygulama.

1 – Küresel (sphare) geometriye sahip bir spektrofotometre tercih edin.

0/45°’den farklı olarak, küresel geometriye sahip bir spektrofotometre, doğru bir ölçüm için yüzeyden yansıyan ışığın tümünü algılayabilir ve ölçer. Bu tip cihazların diğer bir faydası da, hem speküler dahil (SPIN – rengin doğru ölçümü için tüm yansıyan ışığı ölçer) hem de speküler hariç (SPEX – 0/45° geometrili cihazların ölçüm sonucuna benzer şekilde baskı altı malzemesinin parlaklık bileşenini hariç tutar) olarak iki tip ölçme yeteneğine sahip olmalarıdır.

Çoğu kişi speküler dahil seçeneği ile ölçüm yapar, çünkü bu seçenek en iyi tutarlılık için ışığın bütün yansımalarını ölçer. Bununla birlikte, modern küresel cihazlar size ek esneklik ve hesaplamalar sağlamak için her ikisini de ölçer.

X-Rite Ci64, metalize yüzeylere baskı yapan matbaalar için mükemmel bir tercihtir.

2 – Standartlarınızı oluşturun ve dijitalleştirin.

Kağıt üzerine basılan geleneksel mürekkepte olduğu gibi, sayılarla renk üretmek, yanlış yorumlamaya yer bırakmaz. Standartlarınızı dijitalleştirirseniz, bunları tüm tesislerde yapılan üretimlerle karşılaştırabilirsiniz.

Tutarlı standartlar belirledikten sonra, mürekkep reçetelerini gerçekleştirebilir ve baskıya hazır mürekkepler hazırlayabilirsiniz, böylece mürekkep operatörlerinizin baskıdaki değişkenliğe göre renk reçetelerini düzeltmesine gerek kalmaz. Ayrıca prosesinizin tutarsızlıklar açısından değerlendirilmesini de çok daha kolay hale getirir, çünkü her seferinde aynı mürekkep veriliyorsa, meydana gelen herhangi bir fark muhtemelen üretimden kaynaklanıyor demektir.

3 – Proses değişkenliğini izlemek ve kontrol etmek için uygun yazılımlar kullanın.

Renk iş akışınıza X-Rite ColorCert veya X-Rite Color iQC gibi yazılımlar eklemek, süreçteki dalgalanmaları izlemek, takip etmek ve düzeltmek için birçok fayda sağlayabilir. Bazen toleranslar ve hedefler müşteri veya marka sahibi tarafından belirlenir veya delta E ‘deki değişiklikleri kolayca tespit etmek için siz kendi hedeflerinizi belirleyebilirsiniz.

Renk değişkenliğini sayısal olarak izlemek, renk kaymalarını fark etmenize, izlemenize, nicelleştirmenize ve eğilimini belirlemenize olanak tanır.

  • Zemine basılan beyazı tanımlamak ve kontrol etmek için ölçüm sürecinin bir parçası olarak whiteness (beyazlık) ölçümleri yapın.
  • Metalize yüzeyler için çok önemli olan, bir mürekkebin hem siyah hem de beyaz zeminde nasıl görüneceğini belirlemek için opaklık ölçümleri yapın. Zemin rengini, efektini örtebilmek için ne derece bir opaklığa ihtiyacınız var?
  • Sorunların nerede olduğunu belirlemek için ink strenght (mürekkep gücü) ölçümleri yapın. Renk farklılığı mı? Basılan mürekkep film kalınlığı nedeniyle renk şiddetinde bir kayma mı? Bu, tek başına zemin densitesi ölçmekten çok daha faydalı olabilir.
  • SPIN ve SPEX ölçümlerini karşılaştırarak parlaklık seviyelerini araştırın. Modern küresel geometrili cihazların her ikisini de otomatik olarak ölçebildiğinden, bu verileri karşılaştırmak ve parlaklık seviyesini değerlendirmek için yazılım kullanabilirsiniz.

Bu görüntü, SPIN (üstte) ve SPEX (altta) kullanılarak yapılan bir ölçümü göstermektedir. SPIN ölçümü daha açık, SPEX ise yansıma içermediği için daha koyu.

Metalize baskı altı malzemeleri çok kullanılmaktadır ve yakın zamanda ortadan kalkmayacaktır. Yansıtıcı yüzeylerde rengi kontrol etmek için bu üç tavsiyeyi uygulamak, firenizi azaltmanıza ve daha büyük bir rekabet avantajı elde etmenize yardımcı olabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir