Renk İletişimi

Renk İletişimi

Herhangi bir renk karşılaştırmasında, başlamak için en iyi yer rengi tanımlarken karşılaştığımız zorluklardır.

İşte rengi tanımlarken iletişim zorluklarını gösteren güzel bir örnek. Bu gülün rengi- ni nasıl tarif edersiniz? Sarı mı, limon sarısı mı yoksa parlak kanarya sarısı  mı dersiniz? Aynı soruyu birkaç meslektaşını- za sorun ve cevapları karşılaştırın.

Rengin algılanması ve yorumlanması oldukça kişiseldir. Göz yorgunluğu, yaş, rengi görüntülediğiniz ortam ve diğer faktörler renk algısını etkileyebilir.

Ancak bu tür fiziksel kaygılar olmasa bile, her gözlemci rengi kişisel tercihlerine göre yorumlar. Ayrıca her kişi sözlü olarak bir nesnenin rengini farklı şekilde tanımlar.

Sonuç olarak, belirli bir rengi başka bir kişiye bir tür standart kullanmadan nesnel olarak iletmek zordur. Ayrıca bir rengi bir sonrakiyle doğru bir şekilde karşılaştırmanın da bir yolu olmalı.

Bu bilmecenin çözümü, ölçülen rengi açıkça tanımlayan bir ölçüm cihazıdır; yani bir rengi diğerlerinden ayıran ve ona sayısal bir değer atayan bir cihaz.

Önemli Çıkarım

Renk algısı oldukça özneldir ve bir dizi fizyolojik, deneyimsel ve çevresel faktörden etkilenebilir. Renge bir sayı atayan bir ölçüm cihazı kullanmak o rengi, başkalarına doğru bir şekilde iletmenin en güvenilir yoludur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir