Renk Ölçüm Teknolojisinde Dijital İş Akışı

Renk Ölçüm Teknolojisinde Dijital İş Akışı

Teknolojik çözümlerin kullanıldığı alanlarda, sadece uygun çözümü seçmek ve kullanmak tek başına yeterli olmayabilir. Uygun çözüm, uygun SOP(standart operation sistemi) iş akışı ve standart test sistemine bağlı kalarak kullanılırsa verimli kullanılmış olur. Tedarik zincirinde marka sahibi ve tedarikçiler tüm gerekli teknolojik çözümlere sahip olsalar da memnun edici sonuçlara ulaşamayabilirler.

Fiziksel Renk Standardı:

Geleneksel olarak renk iş akışında fiziki renk standartları kullanılır. Marka sahipleri tekrarlanabilir fiziki standart üretmek ve tedarikçilerine bunları temin etmekte yaşadıkları problemler  nedeniyle L*a*b* koordinatlarını sayısal olarak verme hatasına düştüler. Bu şekilde spektrofotometrik ölçümden eser kalmayıp, kolorimetrik seviyede bir renk ölçüm sonucuna varılmaktadır.Fiziksel standartlar zaman içersinde solma, kirlenme hasar görme riskleri taşımakla beraber, yenisini oluştururken de  yine bir renk sapması prosese eklenmektedir.

Tüm gerekler yerine getirilmiş gibi görünüp, nihai ürün renkleri arasında farklar ortadan kalkmayınca ve fiziki standartların yarattığı karışıklık, Covid 19 ile yaşanan zorluklar dijital iş akışının daha yakından mercek altına alınmasına neden oldu.

Dijital iş akışının temeltaşlarından ilki  dijital standarttır. Renk ölçüm cihazları donanım, yazılım ve destek firmaları bu çözümleriyle  marka sahiplerine renk tutarlılığı ile birlikte renk onay süreçlerinde hatırısayılır iyileştime sağladılar.

Dijital renk standardı, spectral verileri, ölçüm koşullarını ve tolerans değerlerini içerdiği için tedarik zincirindeki çalışma koşullarının daha net belirlenmesini sağlar. Marka sahibi, tedarik zincirindeki kalite kontrol yazılımı ve formulasyon yazılımıları aynı standard kullanıldığı için herbir aşamadaki fiziki standarttan gelen fark ortadan kaldırılmış olur.

Tedarik zincirinde dijital işi akışı için belirlenmiş renk kontrol programına uygun renk ölçüm spektrofotometresi ve yazılım seçilmiş olmalıdır. Burada renk ölçüm koşulları olarak tanımlanan ölçüm geometrisi,renk koordinat sistemi,ışık kaynağı,gözlemci açısı,DE eşitliği, numune hazırlama ve ölçüm tekniği gibi tanımlı verilerdir. Dijital iş akışı kurgulamakta uzman olan renk ölçüm cihazları donanım, yazılım ve destek firmaları bu süreci her aşamada kurgulayıp destekleyebilmektedirler.

Doğru kondisyonda renk ölçüm cihazı: Dijital iş akışınının doğruluğunun vazgeçilmez gereği tedarik zincirindeki tüm renk ölçüm cihazlarının düzenli olarak yetkili servis merkezlerinde bakım kalibrasyon yapılmış olmalıdır.Dijital iş akışındaki veritabanına eklenecek her okuma doğru kondisyonlu bir cihazla okutulmalıdır ki dijital iş akışı sürdürülebilir olsun.herhangibir tedarik zincirine dahil olmayan kullanıcılar da veritabanlarını sürdürülebilir oluşturmak isterlerse, aynı gereksinimler geçerlidir.

Dijital iş akışı projelerini gerçekleştirebilecek altyapıya sahip renk ölçüm cihazları donanım,yazılım ve destek firmaları lokal olarak bu programları aynı başarıyla yürütebilecek şekilde distribütor firmalarının donanımını sağlarlar ve lokal olarak yetkili servis ve kalibrasyon  merkezi organizasyonu ile en iyi hizmeti global ölçekte sağlamış olurlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir